PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

TĚŠÍNSKÉ PUŠKAŘSTVÍ [ Historie (archivní dokument) ]

Počátkem 16. stol. se začal prosazovat lov palnými zbraněmi a také v těšínském knížectví se začali usazovat první puškaři neboli ručnikáři. Začali vyrábět lovecké pušky svérázného typu, tzv. "těšínky".

V r. 1590 byli těšínští ručnikáři společně se zámečníky, ostrožníky a hodináři natolik početní, že se rozhodli vytvořit společný cech.
Řemeslník, který chtěl vstoupit do cechu, se musel tři roky učit u mistra, 6 měsíců vandrovat, zaplatit 12 grošů cechovní pokladně, předložit výuční list a po splnění těchto požadavků musel přistoupit k mistrovské zkoušce a zhotovit mistrovské dílo, tzv. Meister-stűck.

Koncem 16. stol. se v Těšíně vyráběly tři druhy palných zbraní - jednohlavňové a dvouhlavňové zdobené ručnice a jezdecké pistole pro čtyři střely. Nicméně prvořadým produktem těšínských ručnikářů byla "těšínka" - lehká, drážkovaná jednohlavňová ručnice, puška zvláštního tvaru s typickou úzkou pažbou, menšího kalibru (6,5 - 10 mm) vybavená kolečkovým zámkem ojedinělého typu s vnějším napínacím pérem. Tato zbraň se vyráběla až do poloviny 18. stol. Rovněž se vyráběly zdobené prachovnice s koženým váčkem na kule. Od 2. pol. 17. stol. pak přibyly nové zbraně - kulovnice zvané flinty a pistole opatřené křesadlovým zámkem.

Všechny zbraně byly charakteristické bohatým zdobením pažby, které dělíme do tří skupin: zdobení gravírovanými destičkami z rohoviny a perletí, zdobení jelením rohem a zdobení vykládané rytými mosaznými plíšky a perletí.
S puškaři úzce spolupracovali zlatníci, zámečníci a stolaři - ebenisté.

V době třicetileté války v 1. pol. 17. stol. měly těšínky velkou oblibu a často sloužily jako dárkové zboží. Po třicetileté válce v 2. pol. 17. stol. přešly statky a panství uprchlé šlechty do rukou cizinců, kteří s sebou přinesli i nové způsoby lovů (štvanice, hon na lišku i lov v otevřeném prostoru), což vyžadovalo lehkou zbraň, kterou těšínky rozhodně byly. V Těšíně v tomto období pracovalo asi 50 ručnikářů.
Zlatý věk lovů a honů trval až do r. 1751, kdy jej rázně ukončila česká královna Marie Terezie svým "loveckým řádem", který citelně omezuje lovy. Stav zvěře byl svěřen na starost myslivcům. Tím byl o zbraně menší zájem a také technické provedení těšínek s typickým vnějším kolečkem bylo již zastaralé.
Začátkem 19. stol. se začalo těšínské ručnikářství po padesátiletém úpadku opět oživovat, jednak díky novým karabinám a vzduchovkám, jednak díky zakládání střeleckých bratrstev (v Těšíně vzniklo r. 1796), občanských gard a mysliveckých sdružení.
Ve 2. pol. 19. stol. v Těšíně pracovalo asi 80 ručnikářů, kteří zhotovovali nové kulovnice systému Lankaster, dvojky systému Lefaucheux a terčovnice systému Werndl.
Na přelomu 19. a 20. stol. začalo ruční řemeslo v Těšíně odumírat, objevila se konkurence tovární výroby. Těšínské ručnikářství už nebylo schopno v této konkurenci řemeslníky uživit, takže přecházeli na jiná řemesla jako mechanici nebo zámečníci. Poslední ručnikáři se zabývali jen opravou zbraní.
Poslední ručnikář Jiří Krzemien pracoval ve své dílně na Placu teatralnym č. 8 do konce 2. světové války.

Dnes jsou "těšínky" ozdobou mnohých muzeí a zámků nejen u nás, ale i v celé Evropě.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Radka GAJDUŠKOVÁ (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 18.05.2004 v 13:01 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA